sk

ÚČINKUJÚCI


ZAHRANIČNÉ FOLKLÓRNE SÚBORY

Zespol Klimka Bachledy z mesta Zakopané/ Poľsko

Goralský folklórny súbor Klimka Bachledy zo Zakopaného bol založený v roku 1952 v Zakopanom. Od roku 1957 pôsobí v Podhalskom ľudovom združení. Medzi jeho členov patria starší i mladší ľudia, ktorí milujú bohatú kultúru regiónu Podhalia a tradície získané zo svojich domovov. Už viac ako pol storočia pestujú tradície, ktoré sú v regióne Podhalie stále živé. K umeleckým úspechom skupiny patria programy a predstavenia založené na tradíciách Podhalia. Okrem hudby, tanca a spevu z regiónu Podhalia, predstavenia zahŕňajú rituály, hru na staré nástroje, poéziu, umenie, divadelné predstavenia a dokonca aj prvú horskú operu s názvom "Jadwisia pod Regla". Za 65 rokov svojej existencie odohrala kapela viac ako 2000 vystúpení v Poľsku aj v zahraničí, prezentovala poľskú kultúru v mnohých krajinách sveta a má na svojom konte množstvo umeleckých úspechov, ocenení a vyznamenaní. Často koncertuje na charitatívne účely. Členovia kapely mali možnosť navštíviť aj krásne miesta v Poľsku a Európe, Turecku a v 70. rokoch koncertovali v Severnej Amerike. Ich rozsiahle vzdelávacie aktivity zahŕňajú aj lekcie o regióne Podhalie. Vedúcou súboru je Žofia Kubiniec-Stanuch.

SKUD Jednota z mestečka Šíd/ Srbsku

Prvý slovenský kultúrny spolok v Šíde pôsobil pod menom SLOVENSKÝ ČÍTACÍ SPOLOK, a s prácou začal v roku 1913. V jeho tradícii pokračuje SKUD Jednota, ktorý nesie tento názov od roku 1948. Začiatkom päťdesiatych rokov 20. storočia bola postavená budova Slovenského národného domu, v ktorej aj dnes tvoria kultúrni dejatelia. V spolku Jednota sa pestujú tradície hudby, piesne, folklóru a obyčají vojvodinských Slovákov, ktorí sa do Šídu nasťahovali pred viac ako 200 rokov. Najväčším úspechom bolo víťazstvo na Folklórnom festivale "Tancuj, tancuj" v Báčskom Petrovci, v roku 1986, a v nasledovnom roku sa potom Šíďania zúčastnili 22. Folklórnych slávností Pod Poľanou v Detve kde prezentovali juhoslovanských Slovákov. V Detve členovia spolku účinkovali aj v roku 2019. SKUD mal ešte niekoľko zájazdov vo vtedajšom Československu, Chorvátsku, Bosne a Hercegovine... SKUD Jednota bol dvakrát organizátorom najväčšieho festivalu folklórnej tvorby vojvodinských Slovákov "Tancuj, tancuj" - v roku 1985 a druhýkrát v roku 2003. SKUD je už sedem rokov organizátorom Detského festivalu slovenskej l'udovej piesne ,,Ked' si ja zaspievam".

Zselic z obce Szenna, Maďarsko

Tanečná skupina Zselic bola založená v obci Szenna, ktorá sa nachádza v kopcoch Zselic, neďaleko Kaposváru v župe Somogy. Pod týmto názvom tanečná skupina pôsobí už vyše 20 rokov. Predtým v obci Szenna pôsobil od roku 1959 súbor Szennai Hagyományőrző Együttes. ktorú vtedy založil József Csíkvár, choreograf, etnograf a zberateľ. Súbor navštevujú ľudia zo Zselickisfaludu, Szilvásszentmártonu a Kaposszerdahelyu. Folklórny súbor prezentuje predovšetkým zvyky, tance a tradície župy Somogy, Szenna a Zselic. Popri svojich školských aktivitách súbor poskytuje ďalšiu príležitosť pre tých, ktorí chcú zažiť ešte viac spoločenských zážitkov. Súbor prezentuje tance a tradície na najvyššej možnej úrovni a ukazuje to záujemcom tanečného repertoáru. Venujú sa aj tancom a tradíciám iných regiónov, v ktorých sa snažia reprezentovať podobne vysoký štandard. Popri súbore pôsobí aj umelecká škola, ktorá už viac ako desaťročie vedie celoštátne uznávané workshopy. Folklórny súbor Zselic je víťazom rôznych národných festivalových a súťažných cien.

SKUD Ivan Goran Kovačič

Identita súboru v priebehu rokov vzrástla s identitou Záhrebu "Goranovci" sú nepostrádateľnými aktérmi záhrebských mestských legiend, ale aj skutočných udalostí a je takmer nepredstaviteľné, aby človek zo Záhrebu nevedel o "Goranovcoch z Opatoviny". Dnes Gorančania predvádzajú ľudové tance a piesne: Zagorje, Prigorje, Posavina, Moslavina, Međimurje, Podravina, Turopolje, Slavónia, Baranja, Istria, Lika, Dalmácia, Splitske tance, Korčulanské tance, Dubrovnícke tance, tance maďarských Chorvátov. Súbor sa so svojím repertoárom zúčastnil na početných folklórnych vystúpeniach v Chorvátsku a predstavil sa vo väčšine krajín Európy, ďalej v USA, Číne, Kanade a na rôznych iných miestach. Veľké bohatstvo súboru, predstavuje 650 súborov ľudových krojov z celého Chorvátska, ktoré sú oceňované ako muzeálna hodnota. Tento bohatý fond je opäť ovocím dlhoročnej práce našich bádateľov v teréne, kde sa časti krojov starostlivo vyberali a nakupovali, a ktoré potom celé generácie uchovávali, udržiavali a reštaurovali. Špecialitou súboru je zhromaždenie až troch generácií od detskej až po seniorskú časť. Medzi najvyššie štátne uznania súboru patrí Charta Chorvátskej republiky za výnimočný dlhoročný prínos k propagácii kultúry a folklóru v Chorvátskej republike a vo svete.

KUD z mestečka Punat na ostrove Krk, Chorvátsko

SPOLOČNOSŤ KULTÚRNEHO UMENIA PUNAT z rovnomenného mesta bola založená v roku 1973. Pôsobí v troch sekciách: folklórna, tamburský orchester a mužská klapa. Väčšina z 80 členov KUD je z Punatu, ktorý má len 1700 obyvateľov. Repertoár folklórnej skupiny tvoria tance z celého Chorvátska, s osobitným dôrazom na tance ostrova Krk. Tance sa predvádzajú v pôvodných ľudových krojoch regiónu, kde tanec vznikol. Stvárnenie tancov vyniká najmä autenticitou tanca Krk, súbor KUD Punat je pravdepodobne najlepším interpretom týchto tancov v krajine. Tanec je sprevádzaný charakteristickou hrou na tenké a hrubé sopili, hudobné nástroje, ktoré majú svoj pôvod v stredoveku. Za viac ako 40 rokov existencie sa členovia KUD Punat zúčastnili na mnohých festivaloch po celom Chorvátsku a vo svete: v Rakúsku, na Cypre, Taliansku, Nemecku, Južnej Kórei, Brazílii, Mexiku, Peru. KUD Punat je spoluorganizátorom najstaršieho folklórneho festivalu v tejto oblasti, známeho festivalu Krk. Prezidentom KUD je Branko Karabaić.


DOMÁCE FOLKLÓRNE SKUPINY A SÚBORY

Ženská spevácka skupina TRNKY, Tlmače

vznikla ako spevácka zložka FS Vatra, od ktorej sa neskôr odčlenila, Spevácka skupina sa zameriava najmä na spracovanie a interpretáciu piesní z Čilejkárskeho regiónu, prezentuje špecifický tekovský ľudový odev, dialekt a zvyky. Okrem interpretácie ľudových piesní sa venuje aj spracovaniu zvykoslovných, žartovných, či pijanských scénok. Vedúcou speváckej skupiny je Jarka Lehocká.

Folklórna spevácka skupina VRBOVIANKA, Želiezovce. 

Bola založená pri MO MS v Želiezovciach. Vrbovianka sa prezentuje každoročne na podujatiach organizovaných Maticou Slovenskou, niekoľkokrát účinkovala na MFF Takí sme, účinkovala na Slovensku, ale i v zahraničí. Vo svojom repertoári má aj piesne s protifašistickou tematikou. Vedúcou Folklórnej speváckej skupiny je Magdaléna Holková.

Folklórna skupina BÚZAVIRÁG, Plášťovce

Folklórna skupina Búzavirág vznikla v roku 1979 ako ženský spevácky zbor popri miestnej organizácií CSMADOK. Nadviazala na tradície svojich predkov a spracovala rôzne zvykoslovné i spevácke pásma zo svojej obce. Medzi najznámejšie patrí tradičná svadba v Plášťovciach. Folklórna skupina účinkuje pri rôznych podujatiach doma i v zahraničí. Vedúcou folklórnej skupiny je Katarína Szarková.

DOLINA, Maňa

Folklórna skupina Dolina spracováva tradičnú kultúru, zvyky, tance, piesne obce Maňa z regiónu Požitavie. Medzi najznámejšie pásma patria: Svadba, Na druhý deň na veselí, Vynášanie Moreny, Kvetná nedeľa a rôzne iné. Z jednotlivých pásiem vie pripraviť celovečerný program pod názvom "Rok na dedine. Fsk Dolina svoje tance a spevy predviedla na mnohých vystúpeniach doma i v zahraničí a získala mnoho ocenení. Vedúcou FSk Dolina je Mária Bednárová.

Detský folklórny súbor PITYPANG

Základná škola Gyulu Juhásza, Levice Tanečníci v detskom folklórnom súbore sú pre dovšetkým žiakmi Základnej školy Gyulu Juhásza s vyučovacím jazykom maďarským v Leviciach. Súbor spracúva detské hry a tance z okolia Levíc. Venuje sa rozvíjaniu speváckych a hudobných talentov spomedzi svojich žiakov. Vedúcou detské ho folklórneho súboru Pitypang je Baran Ivett.

Detský folklórny súbor PEČENIČAN, Pečenice.

Súbor vznikol v roku 2016, ako prirodzená potreba výchovy ďalších hudobníkov do dychovky z Pečeníc. Deťom vštepuje tradičnú kultúru, zvyky, kalendárne a rodinné obyčaje v obci. Deti sa zúčastňujú podujatí pri príležitosti Fašiangov, vítania jari, Veľkej noci, jarmočných podujatí, dožinkových slávností, Mikuláša, Vianoc. Od svojho vzniku sa DFS PEČENIČAN zúčastnil mnohých vystúpení v okolitých obciach aj v Leviciach. Podporujeme deti z DFS PEČENIČAN v štúdiu na Základnej umeleckej škole v Leviciach, kde ďalej rozvíjajú svoj umelecký potenciál. Vedúcimi DFS Pečeničan sú Monika Števčaťová a Zuzana Címerová.

GARAM MENTI NÉPTÁNC EGYÜTTES, Levice.

Súbor Garam Menti vznikol popri základnej organizácii CSEMADOK v Leviciach v roku 1952. Súbor začínal ako tanečná skupina, no postupne bol doplnený o kapelu a spevácky zbor. Od roku 1956 je pravidelným účastníkom maďarských národných festivalov ľudového umenia a kultúrnych podujatí na Slovensku. Bol niekoľkokrát ocenený na súťažiach. V súčasnosti sa folklórny súbor venuje spracovaniu tancov a piesní z Pohronia, Poiplia a Gemeru. Vedúcim folklórneho súboru je Halász Gyula.

Dychová hudba KĽAČIANKA, Hronské Kľačany

Korene Dychovej hudby v Hronských Kľačanoch siahajú do roku 1921. V roku 1974 bola založená detská dychová hudba pri ZDŠ Hronské Kľačany. Postupne, ako jej členovia opúšťali brány ZDŠ, pretransformovali sa na mládežnícku dychovú hudbu, a neskôr sa z mládežníkov stali muži. Dychová hudba takto fungovala do roku 1993, potom sa na istý čas odmlčala. V roku 2019 sa začala písať nová éra Dychovej hudby Kľačianka, ktorá aktívne funguje dodnes.